اخبار استان 18 بهمن 1401 - 1 ماه پیش زمان تقریبی مطالعه: 0 دقیقه
کپی شد!
0

رشد 150 درصدی پرداخت تسهيلات بانک مسكن استان مازندران

مدیر شعب بانک مسکن مازندران گفت: تا پایان دی ماه سال جاری بیش از ۴۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که با رشد ۱۵۰ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است.

به گزارش طاهر آنلاین، به مناسبت فرارسیدن ایام‌الله دهه‌ی فجر انقلاب اسلامی سید حسین حاجی‌پور مدیر شعب بانک مسکن استان مازندران در نشست خبری خود با خبرنگاران عملکرد ۱۰ ماهه‌ی سالجاری بانک مسکن مازندران را تشریح کرد.

وی بیان داشت: ایام الله دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی، تداعی کننده ایثار و از خودگذشتگی ملتی است که تصمیم گرفت از قید و بند استکبار جهانی رها شده و در سایه آرمان های بلند امام (ره) در مسیر عزت و سربلندی گام نهد.

در ادامه سید حسین حاجی‌پور به تشریح عملکرد این بانک در استان پرداخت و اظهار کرد: بانک مسکن استان مازندران با ۵۲ شعبه (از رامسر تا گلوگاه) در حال ارائه‌ی خدمت به مشتریان خود می‌باشد که ازلحاظ تعداد شعب و پرسنل جایگاه هشتم شبکه بانکی استان را به خود اختصاص داده است.

وی بابیان اینکه ۸/۵ درصد منابع بانکی استان در اختیار بانک مسکن قرار دارد، افزود: بر اساس آمار کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان تا پایان آبان ماه سال جاری از مجموع یک هزار و ۳۴۷ میلیارد ريال منابع بانکی استان ۷۸ هزار میلیارد ريال سهم بانک مسکن مازندران بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه مانده مصارف از مجموع یک هزار و ۱۷۴ میلیارد ريال مانده مصارف شبکه‌ی بانکی استان، ۱۲۷ هزار میلیارد ريال معادل ۱۱ درصد سهم مصارف شبکه بانکی استان متعلق به بانک مسکن می‌باشد.

حاجی‌پور با اشاره به تأکید استاندار مازندران مبنی بر استفاده بانک‌ها در تمام ظرفیت‌های موجود برای ارائه‌ی تسهیلات به متقاضیان گفت: بر اساس قانون بانک‌ها می‌توانند ۹۰ درصد منابع خود را در قالب تسهیلات به متقاضیان اعطا نمایند که شبکه بانکی استان با پرداخت ۸۷ درصد منابع در اختیار این درصد را رعایت نموده‌اند.

وی افزود: بانک مسکن استان مازندران در سال جاری توانسته ۱۶۵ درصد از منابع بانکی خود را در قالب تسهیلات به متقاضیان واجدالشرایط پرداخت نماید که برای رسیدن به این آمار از منابع سایر استان‌ها استفاده نموده‌ایم.

مدیر شعب بانک مسکن مازندران یادآور شد: میانگین مانده مصارف در شبکه بانکی استان ۱/۱۳ درصد رشد داشته که این رشد در بانک مسکن مازندران ۱/۲۵ درصد بوده است و این بدان معنی است که رشد میانگین مانده مصارف بانک مسکن مازندران دو برابر میانگین مانده مصارف شبکه بانکی استان بوده است.

وی اذعان داشت: در ۱۰ ماهه‌ی نخست سال گذشته در حوزه پرداخت تسهیلات حدود ۱۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد ريال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شد که این رقم در مدت مشابه سال جاری (۱۰ ماهه‌ی نخست سال ۱۴۰۱) بیش از ۴۵ هزار میلیارد ريال بوده است که بیانگر رشد ۱۵۰ درصدی پرداخت تسهیلات در بانک مسکن استان مازندران بوده است.

وی تصریح کرد: در بخش مشارکت مدنی یا ساخت مسکن در ۱۰ ماهه‌ی نخست سال گذشته حدود ۶ هزار میلیارد ريال تسهیلات به متقاضیان این بخش پرداخت شد که این رقم در سالجاری با رشد ۳۳۱ درصدی به ۲۶ هزار میلیارد ريال در ۱۰ ماهه نخست سال جاری رسیده است. حاجی پور بیان داشت: در بخش تسهیلات خرید خانه در ۱۰ ماهه‌ی نخست سال گذشته ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد ريال تسهیلات به متقاضیان این بخش اعطا شد که این رقم در مدت مشابه سال جاری با ۳۸ درصد رشد به ۴ هزار و ۶۰۰ ميليارد ريال رسیده است.

وی اضافه کرد: در بخش اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه در ۱۰ ماهه‌ی نخست سال گذشته هزار و ۸۴ میلیارد ريال تسهیلات در این بخش به متقاضیان پرداخت شد که این رقم در مدت مشابه سال جاری با ۶۲ درصد رشد به یک هزار و ۷۶۱ میلیارد ريال رسیده است.

مدیر شعب بانک مسکن استان مازندران در خصوص پرداخت تسهیلات بخش جعاله گفت: در ۱۰ ماهه‌ی نخست سال گذشته یک هزار و ۹۵۷ میلیارد ريال تسهیلات در این بخش (جعاله) به متقاضیان پرداخت شد که این رقم در ۱۰ ماهه‌ی نخست سال جاری با ۷۱ درصد رشد به رقمی معادل ۳ هزار و ۳۵۶ ميليارد ريال رسیده است.

حاجی‌پور بابیان اینکه طرح نهضت ملی مسکن یکی از طرح‌های دولت سیزدهم برای خانه‌دار شدن مردم است گفت: بر اساس این طرح قرار است تا پایان دولت سیزدهم ۴ میلیون واحد ساخته (هرسال یک‌میلیون) و در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

مدیر شعب بانک مسکن مازندران ادامه داد: رویکرد اول طرح ملی نهضت مسکن کمک به خانه‌دار شدن اقشار فاقد مسکن است، در این رویکرد دولت مکلف به تهیه‌ی زمین برای اجرای این طرح می‌باشد درنتیجه مسکن ارزان‌تری در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در این رویکرد به ازای هر واحد ۳۵۰ میلیون تومان در مراکز استان‌ها و ۳۰۰ میلیون تومان در ساير شهرها به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

این مسئول همچنین خاطرنشان کرد: رویکرد دوم طرح ملی نهضت مسکن تولید مسکن است و هرکسی که زمین داشته باشد و مایل به ساخت مسکن باشد می‌تواند از این تسهیلات استفاده کند و الزامی ندارد که خریداران واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن باشند.

وی بابیان اینکه دولت به همه‌ی بانک‌های دولتی و خصوصی تکلیف کرده است که سالانه ۲۰ درصد منابع داخلی خود را به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص دهند، گفت: در سال اول یک‌پنجم کل سهمیه مربوط به بانک مسکن و مابقی مربوط به سایر بانک‌ها بود که بانک مسکن به‌صورت کامل به تعهدات خود عمل نمود ولی بانک‌های دیگر پای‌کار نیامدند و به تعهدات خود عمل نکردند درصورتی‌که یک بانک به‌تنهایی نمی‌تواند از عهده این تعهدات برآید.

حاجی‌پور اعلام کرد: در سال اول به ۷ هزار و ۳۸۸ واحد طرح نهضت ملی مسکن بمبلغ  ۲۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد  ريال تسهیلات پرداخت نمودیم و در حال حاضر نیز هم پروژه‌هایی را در نوبت داریم.

وی بیان داشت: در بحث بازسازی و احیای بافت‌های فرسوده شهری تاکنون به ۹۶۴ واحد بااعتباری بالغ ‌بر ۲ هزار و ۸۶۰ میلیارد ريال تسهیلات پرداخت ‌شده است.

مدیر شعب بانک مسکن مازندران افزود: سقف تسهیلات در بخش احیای واحدهای فرسوده شهری ۳۰۰ میلیون تومان است که نیمی از آن با نرخ سود ۹ درصد و مابقی با نرخ سود ۱۸ درصد در کل سود میانگین با نرخ ۹ درصد پرداخت شده که سیاستی تشویقی است.

وی با اشاره به اعطای تسهیلات بخش‌های حمایتی (قرض‌الحسنه ازدواج، قرض‌الحسنه فرزند آوری، قرض‌الحسنه کمیته امداد، قرض‌الحسنه بهزیستی) در بانک مسکن مازندران گفت: در بخش اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی کمیته امداد امام خمینی (ره) در سال جاری ۵۰۰ میلیارد ريال تسهیلات در نظر گرفته‌شده است که تاکنون بیش از ۹۰ درصد این سهمیه به متقاضیان واجد شرایط پرداخت‌شده است.

حاجی پور افزود: در بخش اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی مددجویان بهزیستی در سال جاری 336 میلیارد ريال تسهیلات در نظر گرفته‌شده است که تاکنون بیش از ۷۰درصد این سهمیه به متقاضیان واجد شرایط پرداخت‌شده است. وی یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۸۳۰ میلیارد ريال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به متقاضیان پرداخت گردید و بیش از ۱۲۲ میلیارد ريال نیز در قالب قرض‌الحسنه فرزند آوری به واجدین شرایط پرداخت شد.

حاجی‌پور بابیان اینکه تمام این تسهیلات از منابع داخلی بانک پرداخت می‌شود گفت: تأمین منابع موردنیاز جهت اجرایی کردن تعهدات بسیار حائز اهمیت است.

وی گفت: بانک مسکن استان مازندران از ابتدای سال جاری تاکنون توانسته ۲۵ هزار میلیارد  ريال  منابع جدید جذب نماید این در حالی است که در این مدت بیش از ۴۵ هزار میلیارد ريال تسهیلات جدید پرداخت کرده‌ایم.

مدیر شعب بانک مسکن مازندران از ارتقای درجه این بانک خبر داد و اعلام کرد: در سال گذشته ۲۵۰ میلیارد ريال تسهیلات روستایی پرداخت کردیم و پرداخت این تسهیلات برای سال ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت که سهمیه اختصاص‌یافته برای سال جاری ۳۳۰ میلیارد ريال است.

وی افزود: مدیریت شعب بانک مسکن مازندران یکی از مدیریت‌های موفق کشور در جذب منابع بوده و توانسته رتبه‌ی نخست تحقق اهداف بانک را به خود اختصاص دهد.

وی عملکرد مدیریت شعب بانک مسکن مازندران را در بخش وصول مطالبات مثبت ارزیابی کرد و گفت: نسبت مطالبات به مصارف در شبکه بانکی استان ۴/۶ درصد است که این رقم در بانک مسکن کمتر از یک درصد می‌باشد که بدین‌جهت رتبه‌ی نخست این بخش از آن بانک مسکن مازندران می‌باشد.

حاجی پور بیان داشت: در نظام ارزیابی عملکرد بانک مسکن که هر 6 ماه به اجرا درمی‌آید، در پایان شهریورماه سال جاری مدیریت شعب بانک مسکن استان مازندران توانست در بین مدیریت‌های هم‌درجه رتبه‌ی اول را کسب نماید.

مدیر شعب بانک مسکن مازندران در پایان سخنانش گفت: مدیریت شعب بانک مسکن استان مازندران مدیریتی پیشرو در بخش تسهیلات می‌باشد و توانسته در کل کشور بیشترین تسهیلات را به متقاضیان پرداخت نماید.

نویسنده
زری طاهری
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *