اجتماعی 16 دی 1401 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

سمینار نکات ویژه در طراحی و اجرای ساختمان‌های بلندمرتبه به همت شهرداری نکا برگزار شد

این کارگاه ویژه رشته های هفت گانه ویژه مهندسین انبوه‌سازان شهرستان نکا دارای امتیاز نظام ارجاع کار به همت شهرداری نکا در راستای بالابردن ضریب ایمنی ساختمان‌ها ، افزایش سطح اطلاعات و دانش انبوه سازان و مهندسین و پرسنل شهرداری و مدیریت بحران برگزار شد.

به گزارش طاهر آنلاین، کارگاه آموزشی نکات ویژه در طراحی و اجرای ساختمان های بلند مرتبه با سخنرانی «دکتر محمد فیروزیان» ، «مهندس نقی آراد» ، «خانم دکتر پرژک محمدپور» و «دکتر حسین پهلوان» عصر روز سه شنبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۵ الی ۱۹ در سالن ارشاد اسلامی شهرستان نکا برگزار شد.

این کارگاه ویژه رشته های هفت گانه ویژه مهندسین انبوه سازان شهرستان نکا دارای امتیاز نظام ارجاع کار به همت شهرداری نکا در راستای بالابردن ضریب ایمنی ساختمان‌ها ، افزایش سطح اطلاعات و دانش انبوه سازان و مهندسین و پرسنل شهرداری و مدیریت بحران برگزار شد.

خانم دکتر پرژک محمدپور در حاشیه این مراسم در گفتگو با ما یکی از چالشهای شهرها را موضوع ساختمان‌های بلندمرتبه دانست و عنوان کرد: این چالش از آنجایی شروع میشود که ما افزایش جمعیت شهرنشین و قیمت زمین و تراکم خدمات را داریم و این موارد باعث میشود که میل به رفتن در ارتفاع برای ساکن شدن بیشتر شود و روز به روز شاهد شکل گرفتن ساختمانهای بلندتر در شهرهایمان باشیم.

وی با اشاره به اینکه، ساختمانهای بلند، فی نفسه باعث صرفه جویی در زمین میشوند خوب هستند اما چالشهای خودشان را دارند، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین چالشها بحث ایمنی آنها هم در ساخت و هم در بهره برداری است و بنابراین باید یک سری قواعد و استانداردهایی در ساخت آنها رعایت شود که بسیار سختگیرانه تر از ساختمان‌های معمولی است.

این استاد دانشگاه یکی دیگر از چالش‌هایی که در این ساختمانها مطرح میشود را موضوع حریق دانست و گفت: حریق در سالهای اخیر در استان مازندران در ساختمان رامین لا و در تهران ساختمان‌هایی مثل پلاسکو را تحت تاثیر قرار داد، بنابراین توجه به این موضوع بسیار حیاتی و لزوم آن بسیار بسیار مهم است.

خانم محمدپور افزود: به این جهت سعی شده است که علاوه بر مباحث مقررات ملی بخصوص مبحث ۳ و ۴ که در رابطه با ساختمان‌های بلند است و سرفصل های جداگانه ای دارند، همچنین استانداردهای سازمان آتشفشانی کشور را نیز داشته باشیم و از یک سری کدهای بین المللی هم که در استانداردهای مان استفاده شده، استفاده نماییم.

وی عنوان کرد: یکی از مهمترین هدف‌های برگزاری چنین سمینارهایی بخصوص در شهرهایی که کم کم به سمت ساخت ساختمانهای بلند میرود ، «بالا بردن دانش زمینه ای» است چراکه وقتی چنین ساختمان‌هایی شروع به اضافه شدن در شهر میشود، اگر دانش زمینه ای مربوط وجود نداشته باشد ممکن است خطاهایی را بوجود بیاورد که غیرقابل جبران است.

دکتر محمدپور تشریح کرد: از آنجایی که عمر مفید ساختمان حداقل ۳۰ سال است و اگر ساختمانی ساخته شود و این مشکلات را داشته باشد، میتواند خطرها و آسیبهایی را بوجود بیاورد که جمعیت طراح را ملزم میکند تا دانش خود را بروز کند و مقررات آن دوباره بازخوانی، آخرین ویرایش ها همیشه مطالعه و در این زمینه تاکید شود.

سید اسماعیل میری عضو و رئیس شورای اسلامی شهرستان نکا نیز در این مراسم با بیان اینکه «پارکینگ طبقاتی» بزرگترین پارکینگ مکانیزه طبقاتی با ظرفیت بالغ بر ۱۵۰ خودرو و زیربنای ۱۲ هزار متر مربع چند روز دیگر افتتاح و به بهره‌برداری میرسد، به بیان اقدامات شاخص مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهرستان نکا در دوسال گذشته پرداخت که به شرح زیر است:

«احداث پارک جنگلی قرمرض» با هزینه ی ۱۷ میلیارد تومان در طول ۶ ماه ، «اخذ مجوز تفرجگاه جنگل کوهسارکنده» به مساحت حدودی ۳۱۵/۰۰۰ متر مربع ، («احداث سد لاستیکی» و «احداث پارک ملت») مجموعا با هزینه ای حدود ۴۲ میلیارد تومان و مدت اجرای ۱۰ هفته ، «آزادسازی حریم نکارود» با هزینه ی ۱۰۰ میلیارد تومان و مدت اجرای ۳ ماه .

«احداث پل چهارم شهر(منطقه چمازی)» با هزینه ای حدود ۳۰ میلیارد تومان و مدت زمان اجرا : یک سال(درحال اجرا) ، «احداث بوستان شهدای گمنام با هزینه ای حدود ۴ میلیارد تومان و مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و در مدت ۱۰۰ روز ، «ارتقا بودجه ۱۰۰۰ میلیارد ریالی» ، بودجه سال ۱۳۹۹ : ۴۵۰ میلیارد ریال ، بودجه سال ۱۴۰۰ : ۷۰۰ میلیارد ریال ، بودجه سال ۱۴۰۱ : ۱۰۰۰ میلیارد ریال.

«نهضت آسفالت» با هزینه ای حدود ۵ میلیارد تومان و مساحت حدودی ۱۲۵۰۰ متر مربع (در ۲۱ کوچه آسفالت شده ، ۱۰ کوچه آماده آسفالت ، ۵۲ کوچه آسفالت نشده ، ۷۳ کوچه خاکی) .

اجرای طرح ملی «نهضت ملی مسکن» با مجوز ۷۰۰ واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن در مساحت حدودی ۸۰۰۰۰ متر مربع ، احداث و تملک «میدان امام رضا(ع)» با برآورد هزینه حدود ۲۵ میلیارد تومان و مساحت تملک ۲۴۰۰ متر مربع و مدت اجرای ۳ ماه (درحال اجرا) .

«ساماندهی مبادی ورودی غربی شهر» با هزینه ای حدود ۲۰ میلیارد تومان ، به طول یک کیلومتر و مدت اجرای ۶ ماه ، «ساماندهی آرامستان» با هزینه ی حدود ۴ میلیارد تومان و مدت زمان اجرای ۶ ماه (درحال اجرا) ، احداث غسالخانه ، ساماندهی و محوطه سازی ، «ارتقا پایش تصویری» با هزینه ای حدود ۷۰۰ میلیارد تومان ، «اکو ۲۰۲۲» همکاری جهت همایش بین المللی اکو ۲۰۲۲ ساری ، «آزادسازی نقاط کور ترافیکی» بزرگترین توافق شهرداری ، ملک تالار مهسا و تعرض کوچه مسجد سجادیه و علامه طباطبایی با جمع کل توافقات جهت آزادسازی : ۹۵۹۰ متر مربع هزینه کَرد : حدود ۴۰ میلیارد تومان .

«لایروبی رودخانه» اخذ مجوز لایروبی بعد از ۱۰ سال ، دیواره سازی ، ساماندهی و خروج رسوبات ، «احداث پارکینگ طبقاتی» بزرگترین پارکینگ مکانیزه طبقاتی با ظرفیت بالغ بر ۱۵۰ خودرو و زیربنای ۱۲ هزار متر مربع ، پیش بینی اولین پردیس سینمایی در شرق استان و احداث رستوران با ارزش سرمایه گذاری حدود ۲۰۰ میلیارد تومان و مدت اجرای ۳ الی ۴ سال .

«امور شاخص فرهنگی» ((جشنواره تمشک جنگلی)) ، ((اجتماع عزاداران حسینی)) برگزاری اجتماع بزرگ عزاداران شهرستان نکا محرم ۱۴۰۱، همراه با تشییع پیکر دو شهید مدافع حرم با پخش زنده از سیمای مرکز مازندران، «بهبود خدمات شهری» (طرح خدمات شهری محله به محله) با شعار شهر پاک در پاییز ۱۴۰۰ ، ((خانه تکانی استقبال از نوروز)) ، ((طرح خدمات شهری ماه محرم)) مثل ششتشوی مساجد ، حسینیه ها و هیات های سطح شهر جهت استقبال از ماه محرم، ((طرح خدمات شهری بوی ماه مدرسه)) پاکسازی و رفت و روی، ششتشوی محوطه داخلی و بیرونی، جمع آوری زباله و ضایعات و … مدارس و مسیرهای منتهی به آن در استقبال از ماه مهر و ((طرح تفکیک زباله از مبدا با مشارکت بخش خصوصی))

پروژه های در دست اقدام، «ساختمان عمارت شهرداری» با برآورد هزینه ای حدود ۱۰۰ میلیارد تومان ، «پارک سیمرغ(فاز دوم پارک ملت)» با برآورد هزینه ای حدود ۱۰ میلیارد تومان به مساحت حدود ۸۰۰۰ متر مربع ، «مرمت پارک تپه نارنج باغ» پروژه سرمایه گذاری BOLT با برآورد هزینه ای حدود ۸/۵ میلیارد تومان.

نویسنده
زری طاهری
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *